Projektując ogród, chcemy osiągnąć  harmonijne połączenie architektury i roślin. Wielu posiadaczy ogrodów zimowych chciałoby przez cały rok przebywać w zielonym raju z mnóstwem kwiatów. Aby zrealizować ten plan, należy dokonać właściwego wyboru roślin, kierując się przede wszystkim istniejącymi warunkami, czyli temperaturą, oświetleniem i wielkością pomieszczenia.

Dzięki roślinom uprawianym w ogrodach zimowych uzyskujemy:

- lepszą klimatyzację pomieszczenia: w zależności od poziomu aktywności rośliny odparowują wodę przez liście, to zwiększa  wilgotność powietrza i ochładza pomieszczenie.
- uspokajające i stymulujące oddziaływanie zapachów liści i kwiatów
- możliwość zbierania owoców
- dekoracyjny wygląd zewnętrzny.

                   

Najbardziej popularne kompozycje roślin w ogrodach zimowych opierają się na roślinności z rejonów śródziemnomorskich, dalekowschodnich oraz pustynnych.
Kompozycja różnorodnych roślin z rejonu Morza Śródziemnego może wnieść do ogrodu zimowego powiew gorących,
wakacyjnych wspomnień. Dla większości roślin tego typu nieogrzewany ogród zimowy stanowi idealne pomieszczenie. Od wiosny do jesieni jest w nim słonecznie i ciepło. Zimą, gdy rośliny przechodzą w stan spoczynku, w ogrodzie jest jasno i przewiewnie. Od kilku stuleci jednym z najpopularniejszych roślin pojemnikowych są palmy. To one są roślinami, które tworzą odpowiedni klimat.  Godne polecenia gatunki to: chamerops niski (Chamaerops humilis), daktylowiec kanaryjski (Phoenix canariensis) oraz szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei). W ogrodzie w stylu sródziemnomorskim muszą też pojawić się typowe dla klimatu tego rejonu wiecznie zielone krzewy, np. aukuba japońska (Aucuba japonica), eukaliptus (Eucalyptus) i mirt pospolity (Myrtus communis).


Styl Dalekiego Wschodu
nadaje się zarówno do ogrodu zimowego mieszkalnego, jak i do nieogrzewanego. Dalekowschodni klimat to z reguły bogactwo tropikalnych liści i kwiatów. W ogrodzie zimowym w stylu azjatyckim znajdują się zwykle łatwe w pięlęgnacji zimozielone rośliny.
Godne polecenia gatunki to:  Phyllostachys i Bambus, wielobarwne gatunki figowców z małymi liśćmi, np. figowiec benjamina (F. benjamina), figowiec pnący (F. pumila) oraz inne gatunki (F. sagittata, F. deltoidea), fatsja japońska (Fatsia japonica), palmy biczowe (Rhapis) oraz figowce lirolistne (Ficus lyrata). Roślinami charakterystycznymi dla kultury azjatyckiej są herbata chińska (Camellia sinensis), kamelia japońska (Camellia japonica), azalie (Rhododendron simsii) oraz ardizja (Ardisia crenata).

Dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu na pielęgnowanie roślin, proponujemy stworzenie w ogrodzie
pustynnego krajobrazu.
Najwłaściwsze będą tutaj kaktusy oraz inne sukulenty. Przeogromna liczba rodzajów
i gatunków sprawia, że wybór jest bardzo trudny: sukulenty łodygowe i liściowe, ciepło-
i zimnolubne, kwitnące i o fantazyjnych pokrojach świecznika, kuli, kolumny lub rozety. W pustynnym ogrodzie nie może zabraknąć wysokich, rzucających się w oczy roślin, które dzielą przestrzeń i tworzą w niej różne płaszczyzny. Drogie kaktusy jak np. popularny echinokaktus (Echinacactus grusonii) czy Cleistocactus lub Pachycereus można zastąpić o wiele tańszymi sukulentami np. pachypodium Lamera (Pachypodium lamerei), Brachychiton, agawy (Agave) lub draceny (Dracaena). Kaktusy zyskują szczególnie atrakcyjny wygląd dzięki pięknym, jaskrawo ubarwionym kwiatom. Gatunki osiągające dość małe rozmiary powinny być sadzone po kilka egzemplarzy w dużych, płaskich pojemnikach. Należy  pamiętać, aby wszystkie posadzone razem gatunki miały podobne wymagania co do stanowiska i pielęgnowania.